ORGANIZACJA, HACKI

DBASZ O SIEBIE? ZADBAJ TEŻ O SWÓJ KOMPUTER! | ANTYWIRUS AVG

To, jak dbamy o przedmioty znajdujące się w naszym otoczeniu i o nasz dom jest naszą wizytówką. Kobieta zadbana, to już nie tylko ta z pomalowanymi paznokciami, makijażem i regularnie uprawiająca sport. To również kobieta, która ma w swoim domu po prostu porządek. Jeszcze nie tak dawno śmialiśmy się, że dla niektórych telefon lub komputer jest przedłużeniem ręki. Dziś w zasadzie nie ma osoby, która nie korzystałaby przynajmniej kilkanaście razy dziennie z któregoś ze sprzętów połączonych z Internetem. Sprzęty te nie są wcale tanie, a więc wypada o nie dbać. No właśnie, ale jak dbać o sprzęt?


Informacja to waluta niemająca sobie równych


O sprzęt powinniśmy dbać dwojako: o jego obudowę/wygląd oraz o to, co ma najcenniejsze, czyli o jego serce. Zacznijmy od tego z pozoru ważniejszego dla kobiet aspektu, czyli od obudowy. Komputer powinniśmy czyścić zawsze po wyłączeniu z prądu, tak aby cały proces przebiegł sprawnie i bezpiecznie. Koniecznie przed kontaktem z komputerem dotknij czegoś metalowego (np. grzejnika aby się uziemić). Zawsze stosuj produkty zalecane do usuwania brudu i kurzu (pianka do czyszczenia części plastikowych, pianka do monitorów LCD, sprzężone powietrze, pasta termoprzewodząca).  Pamiętaj, że czyścimy nie tylko to, co na zewnątrz ale również komputer od środka. Pozbywając się kurzu pomagamy podzespołom lepiej pracować, a więc łączymy przyjemne z pożytecznym. Czyste części z pewnością przysłużą się do dłuższej żywotności komputera niż sterta paprochów.

Niestety, nawet najczystszy z wierzchu komputer może pracować bardzo mozolnie i być powodem do wstydu dla wielu osób. Jaki jest tego powód? Nie dbamy o to, co na naszym komputerze się znajduje – wchodzimy w wiele miejsc, ściągamy gigabajty plików i instalujemy masę oprogramowań. Niepotrzebne, a często nawet szkodliwe pliki mnożą się i mnożą, sprowadzając nasz komputer do parteru. Mam nadzieję, że jako częste użytkowniczki Internetu wiecie doskonale o zagrożeniach wynikających z przebywania w sieci? Cyberbezpieczeństwo to poważna sprawa, kto z nas nie ma na swoim komputerze ważnych danych – nie tylko tych finansowych, ale i całkiem osobistych?

Moją skuteczną metodą na zachowanie jakiegokolwiek porządku i bezpieczeństwa na swoim sprzęcie jest:

➥ regularne “odchudzanie”,
➥ dobra organizacja przechowywanych zasobów,
➥ oczywiście solidny antywirus,
➥ bieżące informacje o aktualnych zagrożeniach.

Pod całkiem osobliwym pojęciem “odchudzania” kryje się nic innego, jak cykliczne sprawdzanie moich zasobów – nie tylko samych plików ale przede wszystkim zainstalowanych aplikacji i wgranego oprogramowania. Z pewnością u każdej z Was czasem pojawiały się dziwne przeglądarki, nagle zmieniały się strony startowe i tym podobne. No właśnie… Ja od dłuższego czasu problemu z tym nie mam, kiedyś natomiast zdarzało mi się wpadać na różne pułapki cwanych programistów.

Drugą kwestią jest umiejętna organizacja – potraktujcie swój komputer jak organizer, jak szafę z ubraniami lub dokumentami, jak notes z ważnymi informacjami. Wszystko musi mieć swoje miejsce, być dobrze opisane. Katalogowanie to nie najprostsza sprawa, zwłaszcza jeśli przez ostatnie miesiące (o, zgrozo – lata) nie dbałyśmy o to wcale.

Nawet najlepsze katalogowanie i czystość na pulpicie nie pomoże nam zachować bezpieczeństwa naszego komputera jeśli nie mamy zbyt dużego pojęcia o językach programowania i o tym, jak system pracuje od podszewki. W tym miejscu przychodzi nam z pomocą antywirus – popularne oprogramowanie będące ochroną dla naszego sprzętu.

Moją niedawną nowością jest raport zagrożeń AVG. Jeszcze kilka lat temu coś takiego wydawałoby mi się zbędne. Teraz, kiedy mam stałą pracę, większość transakcji wykonuję przelewami, a na dysku mam swój cały dorobek z bloga i kanału na YouTube nie wyobrażam sobie nie wiedzieć co w trawie piszczy. Może nie każda z Was wie czym jest raport zagrożeń – jest to cykliczna, całkowicie darmowa publikacja w postaci wiadomości na Waszą skrzynkę, która dostarcza wszystkich niezbędnych informacji na temat aktualnych ataków hakerskich, aktualizacji, lukach w oprogramowaniach czy nowinek ze świata komputerów i smarfonów. Niejednokrotnie w raporcie można znaleźć porady i wskazówki jak chronić swoje komputery przed atakami oraz – co dla nas szczególnie ważne – jak chronić swoje profile w mediach społecznościowych. Najczęściej raport ukazuje się dwa razy w miesiącu, jeśli jednak w sieci dzieje się coś ciekawego lub niebezpiecznego aktualizację mamy niemal natychmiast. Zostawię tutaj odnośnik do przykładowego raportu, warto zajrzeć w jaki sposób usługa działa. Zapisać możecie się pod adresem raportzagrozen.trybawaryjny.pl.

Mam nadzieję, że przekaz dbania o swój komputer jest wizytówką dbania o same siebie trafia do Was tak mocno, jak sobie założyłam. Jestem ogromnie ciekawa w jaki sposób do tej pory dbałyście o swoje komputery i telefony! Czekam na Wasze komentarze i anegdotki.