ORGANIZACJA, HACKI, PARENTING

Jak TANIO, szybko i efektownie zorganizować urodziny dla dziecka?

Organizowanie imprez okolicznościowych to ogromna frajda ale i nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Oczekiwania i wymagania są niejednokrotnie większe niż w przypadku dorosłych, dlatego warto poświęcić chwilę aby wszystko dokładnie zaplanować. Mój dzisiejszy ekspresowy poradnik pomoże Ci zostać mistrzem w organizowaniu TANIEJ, szybkiej i efektownej imprezy urodzinowej.

Punktów do realizacji będzie kilka, a więc od razu przechodzimy do konkretów. Jeśli wolicie obejrzeć film, w którym wszystko widać, kliknij tutaj

Jak TANIO, szybko i efektownie zorganizować urodziny dla dziecka?

1. LISTA gości 
Lista gości jest obowiązkowym punktem wyjścia każdej imprezy. Dlaczego? Popatrzmy na to z dwóch perspektyw – ilości i jakości. Ilość determinuje koszty, niezależnie od tego czy nasze przyjęcie ma mieć charakter budżetowy, czy też nie. Ilość w połączeniu z jakością to determinanta przede wszystkim wyboru miejsca i motywu przewodniego imprezy. Inaczej planuje się urodziny na 12 osób, inaczej na 30. Zupełnie inną aranżację i miejsce wybierzemy dla samych dzieci, inną dla rodziny, wśród której dzieci będą stanowiły wyłącznie odsetek. Na wielu portalach czy też blogach poradnikowych można przeczytać, że punktem wyjścia powinien być pomysł, moim zdaniem to bzdura. To właśnie ilość i rodzaj gości kieruje nas dalej, nawet jeśli gdzieś tam z tyłu głowy pewien pomysł na temat dekoracji już mamy. 

Ps. pamiętajcie o zaproszeniach!

2. Smart MENU
Dobór menu to kolejny, bardzo ważny krok w organizowaniu każdej imprezy. Ze swojej strony chciałabym Wam tylko zwrócić uwagę, aby pamiętać o preferencjach żywieniowych swoich gości (a już na pewno kochanego solenizanta!). Mam tutaj na myśli niekoniecznie zachcianki i wymyślne dania, ale na przykład wzgląd na nietolerancje pokarmowe, czy też wiek gości. Uważam, że nie ma co przesadzać i starać się dogadzać każdemu tylko dlatego, że akurat ma na coś ochotę, ale zdrowie i dobre samopoczucie gości jest bardzo ważne, dlatego stawiamy na bezpieczne dla wszystkich i dobrze dopasowane do potrzeb bliskich posiłki.

3. TORT lub CIASTO URODZINOWE
No przecież bez tego się nie obejdzie! Nieważne czy ma być to słodki tort tradycyjny, czy modna i zdrowa wariacja, tort lub specjalne urodzinowe ciasto na stole ma się znaleźć i kropka. Pamiętaj, że w większych miastach i bardziej znanych cukierniach, tort lub ciasto należy zamówić z dużym wyprzedzeniem!

Jak TANIO, szybko i efektownie zorganizować urodziny dla dziecka 2

Jak TANIO, szybko i efektownie zorganizować urodziny dla dziecka 3

4. DEKORACJE pokoju i stołu
Przechodzimy do dekoracji, czyli tego, co dziecko ucieszy w pierwszej kolejności! Od czego zaczynamy? Od motywu przewodniego. Motyw powinien być ściśle związany z zainteresowaniami dziecka, nawet jeśli odbiega to znacznie od naszej wizji celebrowania tego święta. Po poprzednich urodzinach, z doświadczenia mogę Wam zdradzić, że często mniej, znaczy więcej, a świadome zakupy mocno poratują nasz domowy budżet. Bezkonkurencyjnymi dekoracjami są oczywiście balony, balony nadmuchiwane helem – najlepiej te foliowe. Za dosłownie grosze można znaleźć tysiące propozycji o różnych kolorach i kształtach w sklepie KUCMARZdecydowanie polecam Wam osobne zamawianie balonów i ich samodzielne napełnianie helem lub udanie się dzień przed imprezą do sprawdzonego punktu nadmuchiwania (w Chorzowie mamy takich miejsc kilka). W tym miejscu czuję się także zobowiązana powiedzieć, że niestety wiele balonów już nadmuchanych nie wykorzystuje helu, a jego tańsze odpowiedniki, więc zabawy z wdychaniem gazu do płuc nie zawsze jest bezpieczne. Pamiętajcie też, że foliowy balon nadmuchany helem wytrzyma w domu przynajmniej dwa tygodnie. 

Kolejnym elementem, który w mojej ocenie jest niezbędny podczas każdej imprezy urodzinowej jest baner-girlanda. Napis “moje urodziny”, “sto lat” czy “wszystkiego najlepszego” zawsze robi wrażenie na solenizancie i wszystkich gościach. Ten mały/duży element nadaje charakteru i podkreśla cel uroczystości. Nie wyobrażam sobie już żadnej większej imprezy bez takiego dodatku. Opcjonalnie można pomyśleć także nad dekorowaniem sufitów oraz ścian, my z tego elementu zrezygnowaliśmy i uważam, że to był strzał w 10.  

No to został nam jest tylko stół, nad którym również warto się nieco pochylić. Wszystkie papierowe talerzyki, słomki i kubeczki pozwolą nam zaoszczędzić pracy po imprezie, ale nie jest to rozwiązanie najbardziej ekologiczne! Dekoracyjna zastawa jest jednak bardzo wymowna i często łatwo ją dopasować do motywu przewodniego. Ze swojej strony polecam papierowe rurki, serwetki z motywem oraz talerzyki wyłącznie do tortu. Reszta przekąsek i posiłków może być spokojnie podawana na klasycznej zastawie i chociażby plastikowych misach (słodycze, popcorn). 

Jak TANIO, szybko i efektownie zorganizować urodziny dla dziecka 7

Jak TANIO, szybko i efektownie zorganizować urodziny dla dziecka 4

Jak TANIO, szybko i efektownie zorganizować urodziny dla dziecka 5

5. MUZYKA, TANIEC I ŚPIEW – czyli organizacja czasu
Drodzy rodzice! Nie zapomnijcie wcześniej przygotować playlisty z ulubioną muzyką, kilku bajek lub filmów, a także zaaranżować integracyjnych zabaw dla dużych i małych. Chcielibyście osobny wpis poświęcony moimi sprawdzonymi sposobami na gry i zabawy? Dajcie znać w komentarzach!

5. Miły AKCENT na “Do widzenia”
Pamiątka po urodzinach to niewątpliwie zaproszenie, ale zawsze można pójść o krok dalej i przygotować mini upominek dla gości. Może być to pamiątkowe zdjęcie wywołane podczas imprezy, może być to drobna figurka lub maskotka nawiązująca do motywu imprezy, a może być to koszyk pełen słodyczy. Z pewnością każdemu zaproszonemu takie urodziny pozostaną w pamięci na długo, a rodzice i solenizant może odwdzięczyć się za poświęcony mu czas i podarowane prezenty.

Jak TANIO, szybko i efektownie zorganizować urodziny dla dziecka 6

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi będzie Wam nieco łatwiej przygotować się do kolejnych urodzin dziecka. Nie otrzymaliście ode mnie gotowych rozwiązań, a inspiracje no i oczywiście małą ściągawkę, o których elementach nie powinniście zapomnieć.