ORGANIZACJA, HACKI, PARENTING

JAK ZAPLANOWAĆ WAKACJE Z DZIECKIEM? 7 NAJWAŻNIEJSZYCH ZASAD!

Wszyscy uwielbiamy wakacje, choć różnie lubimy je spędzać. Jedni bardziej aktywnie, drudzy trochę leniwie, ale niemal każdy chciałby choć raz w roku na kilka dni wyrwać się ze swojej codzienności i po prostu wyjechać. Pytanie, jak zrobić to kiedy w domu pojawił się nowy członek rodziny? Przecież wakacje z dzieckiem to zupełnie inna sprawa.

Pierwsze wspólne wakacje są najtrudniejsze, ponieważ po raz pierwszy stykamy się z nową sytuacją. Grunt to dobry plan, choć wcale nie oznacza to, że trzeba mieć wszystko zapięte na ostatni guzik. Wręcz przeciwnie, wakacje z dzieckiem wymagają elastyczności i wybrania kierunku, który oferuje różne atrakcje w obrębie niewielkiej odległości.

JAK ZAPLANOWAĆ WAKACJE Z DZIECKIEM? 7 NAJWAŻNIEJSZYCH ZASAD!


Punkt pierwszy, określenie budżetu

Oczywistym jest, że wszystko w podróżowaniu opiera się o dwie kwestie – czas i pieniądze. Zakładam, że czas posiadacie, dlatego skupię się chwile na samym planowaniu budżetu. W zależności od tego, gdzie i na jak długo chcecie się udać, ilość środków będzie różna, dlatego zdecydowałam się podać Wam poniżej listę wydatków, które trzeba uwzględnić, a kwoty możecie wpisać sobie sami.

W budżecie powinny znaleźć się środki na:

  • pełen koszt wycieczki lub wczasów,
  • opłaty za bagaż dodatkowy,
  • opłaty związane z wyrobieniem dokumentów,
  • opłaty związane z ubezpieczeniem,
  • określona ilość środków przeznaczona na dodatkowe jedzenie i napoje,
  • określona ilość środków przeznaczona na dodatkowo płatne atrakcje,
  • dodatkowy budżet przeznaczony na środki apteczne, leki i ewentualną opiekę medyczną,
  • dodatkowy budżet na nieprzewidziane wydatki,
  • określona ilość środków przeznaczona na pamiątki.

Punkt drugi, zaplanowanie możliwości spędzenia wolnego czasu

Wakacje z dzieckiem najlepiej jest organizować razem ze sprawdzonym (czytaj zaufanym!) biurem podróży. Dlaczego? Zdecydowanie łatwiej nad wszystkim zapanować, wiele kwestii organizacyjnych spada na barki biura no i jest zdecydowanie bezpieczniej. Na samodzielne planowanie poważnego urlopu jeszcze przyjdzie czas. Uwierzcie mi, że samodzielne znalezienie przyjaznych dzieciom środków transportu, hoteli i restauracji jest nie lada wyczynem, zwłaszcza poza granicami Poski. Dla przykładu, biuro Itaka oferuje program klub przyjaciół itaki, którego zadaniem jest przygotowanie kompleksowej oferty dla rodzin z dziećmi. Co ciekawe, w ramach programu można zaplanować nie tylko poważny urlop ale i wycieczki, z czego sama chętnie niedługo skorzystam.

Program zawiera też przyjazne abecadło, które pozwali Wam przygotować się do wyjazdu. Całkiem fajna opcja, która była dla mnie inspiracją do przygotowania tego artykułu.

Na pierwszą poważną podróż polecałabym Wam kraje Europy, w dodatku trochę większe kurorty, w których łatwo o dobrą komunikację, ewentualną pomoc medyczną i szybki powrót do domu. Myślę, że Hiszpania i Włochy to bardzo fajny kierunek, ale oczywiście jest to kwestia mocno indywidualna.

Najważniejsze w wyborze konkretnych wczasów lub wycieczek jest to, aby pobyt umożliwiał nam skorzystanie z różnych atrakcji wymiennie. W skrócie, chodzi mi o elastyczność – nastroje dziecka są różne i trzeba umieć dostosować się do sytuacji. Pamiętajcie, że dla dziecka będzie to wspaniała przygoda ale i stres, dlatego może zachowywać się nieco inaczej. To chyba jeden z tych elementów, który przy dziecku najtrudniej zaplanować. Nastawcie się więc na to, że możecie nie zobaczyć wszystkiego, co byście chcieli i każdy dzień będzie inny. Ogromne oczekiwania rodziców przed urlopem mogą skutkować frustracja na miejscu, a dziecko nie jest niczemu winne. Po co sobie i innym psuć urlop, prawda?

Punkt trzeci, wizyta u lekarza

O ile w przypadku dorosłych jestem w stanie przymknąć oko na brak konsultacji lekarskiej przed wyjazdem (choć uważam to za mało odpowiedzialne), o tyle dziecko koniecznie powinien zobaczyć pediatra. Z lekarzem można porozmawiać o wielu aspektach, na przykład o konieczności szczepienia przed wylotem do określonego kraju, o zagrożeniach zdrowotnych wynikających z konkretnego kierunku, o tym jak wygląda pomoc medyczna gdzieś indziej i jakich zwrotów się nauczyć. Pediatra może podpowiedzieć również co ewentualnie można kupić na miejscu gdy dziecko się gorzej poczuje i dostosuje ewentualne środki do potrzeb dziecka (przy założeniu, że dziecko choruje przewlekle).

Punkt czwarty, pakowanie

Wakacje z dzieckiem to zdecydowanie ogromne walizki! Trzeba zabrać więcej ubranek na zmianę i różną pogodę, a do tego ewentualne leki, ulubione zabawki i gadżety. Zdecydowanie polecam utworzenie listy i zabranie się za to wcześniej, na spokojnie.

Punkt piąty, przygotowanie dziecka do podróży lub lotu

Przygotowanie dziecka do podróży lub lotu to bardzo ważny element, ponieważ pozwoli Wam zminimalizować stres malucha związany z nową sytuacją. Obecnie żyjemy w czasach, gdzie na YouTube możemy pokazać dzieciom cały proces lotu samolotem, pokazać miejsce, do którego się wybieramy i zaznajomić z czynnościami jakie będziemy wykonywać. To ogromne ułatwienie względem naszych mam i babć, dlatego wykorzystajmy to i sprawmy aby dziecko do podróży zachęcić, a nie wywoływać w nim niepokój.

Na wielu blogach i stronach (w tym wspomnianej Itaki) znajdują się gotowe poradniki jak można umilić dziecku lot i co można zabrać ze sobą na pokład. Gorąco polecam sprawdzić.

Warto pamiętać, że składane wózki do 2 lat przewozi się w ramach bagażu bezpłatnego.

Punkt szósty, zadbaj o bezpieczeństwo dziecka

Moim zdaniem to najważniejszy punkt, bez którego nie powinniśmy się ruszać z dzieckiem gdziekolwiek. Oczywiście inaczej wygląda opieka nam niemowlakiem, inaczej nad kilkulatkiem ale jesteśmy w stanie wszystko ogarnąć już wcześniej. Jeżeli dziecko jest komunikatywne, porozmawiaj z nim na temat zasad, jakie będą obowiązywały – co powinno zrobić gdyby się zgubiło, jak zaalarmować, że dzieje się coś niedobrego. To trudne rozmowy, ale potrzebne. Na czas podróży warto dziecko wyposażyć w opaskę lub proporczyk z danymi kontaktowymi i zawsze wyposażyć go w mały plecaczek, w którym znajdą się jego leki, coś do jedzenia i picia oraz nakrycie głowy. Oczywiście telefon też jest jak najbardziej wskazany.

Troska o bezpieczeństwo dziecka na wyjeździe to temat bardzo szeroki, dajcie znać czy jest sens stworzenia dla Was odrębnego poradnika.

Punkt siódmy, poinformuj bliskich, że wyjeżdżacie

Może wydawać się to dla niektórych zabawne, ale warto jest poinformować najbliższą rodzinę lub znajomych, że wyjeżdżacie. Podajcie datę wyjazdu i powrotu, lokalizację i telefon kontaktowy. Gdyby nie daj Boże cokolwiek się wydarzyło, ktoś będzie mógł Wam pomóc. Oczywiście to dość czarny scenariusz, jednak moim zdaniem warto jest dmuchać na zimne, to nic Was nie kosztuje. Dobra praktyka przede wszystkim!


Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom i poradom Wasz urlop będzie przede wszystkim bezpieczny ale i naprawdę udany. Bawcie się świetnie i wracajcie cali i zdrowi!

Inne ciekawe artykuły:

TOP 10 ZABAWEK EDUKACYJNYCH DLA DZIECI 0+, KTÓRE MUSISZ MIEĆ!

JAKĄ MAMĄ CHCIAŁABYM BYĆ?