PARENTING

JAK POMÓC MU BYĆ LEPSZYM OJCEM?

Ojcostwo, choć bardzo wymagające, to najpiękniejsza przygoda jaka może spotkać każdego mężczyznę. Jak zostać lepszym ojcem i jaka w tym wszystkim jest rola kobiety? 


MISJA OJCIEC: CZAS, START!


Dzisiejszy artykuł kieruję przede wszystkim do kobiet, które odgrywają naprawdę ważną rolę w podejściu ojca do swojego dziecka, jednak wszyscy szukający pomocy panowie również znajdą tutaj cenne wskazówki.

Bycie ojcem zaczyna się z chwilą, w której dowiadujemy się o naszym dziecku. Nie po narodzinach, nie po ukończeniu przez malucha pierwszego roku, nie w wieku nastoletnim. Bycie ojcem zaczyna się jeszcze przed narodzinami. Dwie kreski, mała kropeczka na USG – kilka sekund, skinienie głową, okrzyk “tak” i fala emocji… Nagle wszystko się zmienia. WSZYSTKO. Z chwilą, w której zostajemy rodzicami przestajemy być odpowiedzialni tylko i wyłącznie za siebie, przestajemy stawiać siebie i swoje potrzeby na pierwszym miejscu. Kończy się pewien etap, zaczyna kolejny, nieznany. To może przerastać każdego, nawet tych, którzy planowali i starali się o dzieci od jakiegoś czasu. Drogi Tato, czujesz, że masz ochotę uciec? Ogarnia Cię panika? To nic złego! Masz prawo przez chwilę tak się poczuć. W końcu jesteś człowiekiem, a ludzie najczęściej boją się tego, co nieznane. Droga Mamo, nie obwiniaj się i nie gniewaj na swojego partnera. Przecież Ty też nieraz czułaś się niepewnie. A skoro i Tobą szargają skrajne emocje, pomyśl co musi dziać się z facetem!

Rachunek sumienia, analiza tego jakie błędy popełniło się wcześniej jest ważna w większości sytuacji, ale nie dziś. Dzisiaj przyjmujemy inną postawę: zamykamy to, co było złe, nie roztrząsamy niczego i kierujemy się zasadą “zawsze można być lepszym ojcem“. 

DOBRY OJCIEC, CZYLI JAKI?

Najważniejsza jest obecność i zaangażowanie. Aby nie były to tylko piękne lecz puste słowa, postaram się nasycić je kilkoma przykładami. Ojciec obecny i zaangażowany, to ojciec, który aktywnie pomaga w wychowywaniu dziecka – rozmawia z matką o tym co dzieje się w życiu dziecka, interesuje się postępami w rozwoju, chodzi w miarę możliwości do lekarza, wyznacza wspólnie zasady i granice, wspiera w trudniejszych chwilach chociażby ciepłym słowem i najzwyczajniej w świecie uzupełnia kobietę. Większość mężczyzn uważa, że za wychowywanie dziecka odpowiedzialna jest głównie matka i to ona wie najlepiej co jest dobre dla malucha. Błąd. Kobieta i mężczyzna są względem siebie komplementarni, choć tak bardzo różni. Dziecko już od pierwszych chwil życia potrzebuje tej różnorodności i nieco odmiennego podejścia. Z każdym z rodziców ma swój własny język i świat, choć razem tworzycie wspólną i piękną rodzinę.

Dobry ojciec, to ojciec, który mówi, że kocha, spędza czas z dzieckiem i przyznaje się do błędów. Nikt nie jest idealny, ale mówienie o uczuciach i wspólnie spędzony czas wzmacniają i pomagają budować silną więź między rodzicem a dzieckiem. Mówienie “przepraszam, myliłem się”, pokazuje, że dziecko jest dla ojca ważne, że jego uczucia są ważne. To pozwala zbudować relację partnerską i trwały szacunek względem siebie.

Dobry ojciec, to ojciec, któremu się ufa, do którego można przyjść z każdym problemem. Świadomość dziecka, że to tata zawsze jest gotowy mu pomóc, nie da go skrzywdzić i stoi za nim murem jest bezcenna. Wciąż zdecydowanie za mało dzieci tak może o swoich ojcach powiedzieć.

To oczywiście nie wszystko. W tym miejscu przyszedł czas na kilka słów o bardzo ciekawej inicjatywie zachęcającej ojców do aktywnego wychowania, prowadzone przez Tato.Net. Kampania informuje, jak obecność ojca wpływa na późniejsze relacje z rodziną i otoczeniem oraz porusza kwestię ryzyka wystąpienia  zachowań przestępczych i problemów z prawem jako skutek niewłaściwego lub braku wychowywania. Tato.Net to jednak nie tylko akcja informacyjna, to również możliwość pobrania darmowego e-booka “Wspólne odkrywanie świata”, pomagającego być lepszym ojcem i przyjacielem dla swojego dziecka. Na stronie znajduje się kilka dość ciekawych pozycji książkowych nawiązującej do różnych aspektów rodzicielstwa, masa ciekawych artykułów, ojcowskie kluby, lista aktualnych warsztatów i kalendarz ważnych wydarzeń.

Głównym hasłem kampanii jest wspomniane już dzisiaj przeze mnie “zawsze można być lepszym ojcem”. Dla zainteresowanych dodam, że do inicjatywy Tato.Net przyłączyli się m.in. Przemysław Babiarz, Michał Lorenc, Marek Kamiński, Radosław Pazura, Krzysztof Hołowczyc i Paweł Królikowski.

Koniecznie zobaczcie spot reklamowy!

JAK ZACHĘCIĆ OJCA W AKTYWNE WYCHOWANIE DZIECKA?

Nie bez powodu od najmłodszych lat słyszymy powiedzenie “ojcem się jest, a nie bywa”. Nie są to jednak najlepsze słowa, jakimi można rzucić partnerowi w kłótni. Choć prawdziwe, z pewnością przyniosą więcej szkody niż pożytku. Nie rozpoczynaj rozmowy od wyrzutów! Postaraj się zaaranżować naturalne sytuacje, w których Twój partner będzie miał więcej możliwości do zaangażowania. Być może w głębi serca chciałby, ale nie do końca wie jak? Pamiętaj też, że “na siłę i na już” nie osiągniesz wiele. Stopniowo zachęcaj do wspólnych zabaw i spacerów. Zadbaj o to, aby Twój partner mógł zobaczyć innych aktywnych ojców i radość jaką sprawia im wychowywanie dziecka. Zaangażuj też samo dziecko – narysujcie wspólnie kartkę dla taty lub przygotujcie mu małą niespodziankę – niech poczuje radość i to, że choć pracuje i go z Wami nie było, był częścią Waszego dnia. Podsuń e-booka, o którym pisałam wcześniej, włącz “przypadkiem” spot reklamowy chociażby na YouTube i dużo się uśmiechaj. Pokaż mu też, że bycie ojcem, choć jest pracą na pełen etat nie sprawi, że mężczyzna nie będzie miał czasu na mecz czy chwilę dla siebie.