ORGANIZACJA, HACKI

POMÓŻ DZIECIAKOM I PRZEKAŻ 1% SWOJEGO PODATKU FUNDACJI POMOCDZIECIOM.EU

Pomoc można nieść zawsze nawet całkiem niewielkim kosztem i chociaż każdemu potrzebującemu nasze wsparcie się przyda, dzisiaj chciałabym poruszyć z Wami ważny temat wspierania dzieci. Chorych dzieci, które też będą odpowiedzialne za to jak nasz świat będzie w przyszłości wyglądał. Dajmy im szansę na lepsze życie lub może nie tyle lepsze, co normalne.

Jako osoba publiczna chętnie angażuję się w różnego rodzaju drobne akcje charytatywne. Wszystko zaczęło się jeszcze w liceum, kiedy to jedna z moich dobrych koleżanek z podstawówki zachorowała na nowotwór. Kilka lat później zachorował mój młodszy brat, tym razem na cukrzycę typu pierwszego. Nie trzeba daleko szukać, w otoczeniu każdego z nas znajdą się mniej lub bardziej chore dzieci. Nie trzeba też mieć z nimi kontakt aby poczuć w sobie tę odrobinę empatii, która pozwoli nam ruszyć się z fotela. Nie myśl, że możesz pomóc jedynie przelewając pieniądze na konto bankowe. Czasem wystarczy zrobić coś, co nie kosztuje nas samych ani złotówki.

JAK MOŻESZ POMÓC DZIECIAKOM?

Akcje charytatywne postanowiłam podzielić na dwa główne typy: wymagające od nas nakładów finansowych oraz wymagające od nas jedynie samej chęci i odrobiny swojego czasu.

Wśród metod wpisujących się jako materialne, zaliczamy przede wszystkim:

  • Przekazanie darowizny pieniężnej (jednorazowej lub cyklicznej);
  • Przekazanie 1% podatku (szczegóły poniżej).

Jeżeli dysponujesz nadwyżką w swoim budżecie, w ramach współpracy z Fundacją możesz ukierunkować swoje działania, między innymi na refundację wybranego wydatku – turnusu, wózka, protezy – dla konkretnego dziecka. Wiele osób zdecydowało się także na stałą pomoc wybranemu podopiecznemu lub całej jego rodzinie, co uważam za świetną inicjatywę! W sytuacji, w której macie nadwyżkę, jednak nie chcecie przekazywać “suchych” pieniędzy, dzieciaki można zabierać również na wycieczki, do kina a nawet do teatru. Nic nie stoi na przeszkodzie aby przygotować paczkę świąteczną, czy też pomóc w remoncie na przykład łazienki u konkretnej rodziny.

Nie zawsze dysponujemy na tyle dużymi dochodami aby część z nich przeznaczyć na szczytne cele, dlatego poniżej zamieszczam Wam listę z kilkoma formami pomocy, które możecie zaoferować Fundacji:

  • Promuj Fundację i jej idee,
  • Weź udział w akcjach prowadzonych przez Fundację,
  • Zaproś Fundację na organizowane przez siebie wydarzenie,
  • Zostań wolontariuszem,
  • Zgłoś się do Fundacji i zaproponuj zorganizowanie spotkania dla dzieci,
  • Zgłoś się do Fundacji i zaproponuj wspieranie dzieci w nauce (korepetycje).

O OBYWATELSKIEJ FUNDACJI POMOCY DZIECIOM

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom w Warszawie jest organizacją pożytku publicznego organizującą konkretną pomoc chorym dzieciom w leczeniu i rehabilitacji. Fundacja działa od 2002 roku, a jej założycielami byli rodzice, rodziny i przyjaciele dzieci leczących się w Centrum Zdrowia Dziecka. Celem fundacji jest świadczenie pomocy chorym dzieciom i ich rodzinom oraz promocja i ochrona zdrowia dzieci i młodzieży. Fundacja opiekuje się przede wszystkim dziećmi z Polski. Jednym z obszarów działań jest współpraca z Centrum Zdrowia Dziecka. Od 2010 Fundacja finansuje nocne pobyty rodziców przy łóżkach dzieci przebywających w Centrum.

Na dzień dzisiejszy Fundacja na stałe opiekuje się ponad 150 dziećmi, przy czym warto zaznaczyć, że nie wlicza się w te statystyki pomocy doraźnych. O wybranych podopiecznych można poczytać w zakładce nasza pomoc, do czego zachęcam! Moim zdaniem poznanie dzieciaków sprawia, że więcej osób jest gotowych udzielić wsparcia. Bieżące akcje śledzić można na przykład na Facebooku Organizacji.

W JAKI SPOSÓB FUNDACJA WSPOMAGA LECZENIE?

Proces leczenia podopiecznych wspierany jest przede wszystkim poprzez pokrycie kosztów diagnostyki, leczenia, rehabilitacji nieobjętych ubezpieczeniem zdrowotnym. Dodatkowo Fundacja finansuje zakup leków, sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego do użytku domowego. To, o czym wspominałam już wyżej pokrycie kosztów pobytu rodziców lub prawnych opiekunów w przyszpitalnym hotelu. Dla najbardziej potrzebujących Fundacja pokrywa również koszty specjalnego odżywiania, specjalnej odzieży i wyposażenia pomieszczenia, w którym przebywa chore dziecko.

PRZEKAŻ 1% SWOJEGO PODATKU FUNDACJI POMOCDZIECIOM.EU

AKCJE FUNDACJI

Na stronie Fundacji można znaleźć szereg informacji o przeprowadzonych akcjach. Niestety wcześniej o niektórych nie słyszałam, dlatego tym bardziej chciałabym pomóc nagłośnić działalność Organizacji, aby w przyszłości mogło zaangażować się zdecydowanie więcej osób. Do akcji, na które szczególnie zwróciłam uwagę należy:

“Tylko pustej głowy nie chroni kask”;
“Virtual Run”;
“Przyszpitalny integracyjny plac zabaw zamiast poczekalni”.

Koniecznie sprawdźcie ile dobrego już zrobiono dla dzieciaków!

PRZEKAŻ 1% PODATKU I ROZLICZ SWÓJ PIT

Fundacja posiada własne oprogramowanie PITax 2017/2018, które jest zupełnie darmowe. Program jest na tyle rozbudowany, że obejmuje wszystkie rodzaje rozliczenia, a także podpowiada z jakich ulg można skorzystać. Format wirtualnego doradcy pokieruje Twoimi krokami, by Twój podatek był jak najmniejszy. Poprawność obliczeń jest priorytetem autorów programu, wykorzystując wzory Ministerstwa Finansów program gwarantuje bezbłędne wyniki.

Co więcej, nie trzeba martwić się, że zapomnimy o przekazaniu 1% podatku lub wpiszemy błędne dane. Program dokładnie prześledzi spójność deklaracji i wskaże ewentualne błędy.

Jeżeli tylko macie ochotę wesprzeć Fundację i przekazać swój 1% bądź darowiznę, warto skorzystać z takiej opcji i nie martwić się, że po raz kolejny należy szukać zaufanej księgowej. W tym roku ja i Patryk rozliczamy się sami właśnie przy pomocy tego oprogramowania.

PRZEKAŻ 1% SWOJEGO PODATKU FUNDACJI POMOCDZIECIOM.EU

PODSUMOWANIE

Jak widać, każda złotówka ma znaczenie i może pomóc niejednej rodzinie, ale jak mówi stare porzekadło “pieniądze to nie wszystko”, więc nawet jeśli nie masz budżetu, którym mógłbyś się podzielić, masz bezcenny czas i zdrowie aby pomóc w sposób niematerialny. Dobro powraca, jestem tego pewna. Zacznij już dziś!