DOM I WNĘTRZA

WSZYSTKO O DOMACH Z PODDASZEM UŻYTKOWYM

Poddasze, czyli przestrzeń pomiędzy najwyższym stropem a dachem można skategoryzować pod różnymi względami. Najbardziej istotne z punktu widzenia projektowania domu jest poznanie różnicy pomiędzy poddaszem użytkowym, a nieużytkowym. Poddasze użytkowe to pomieszczenie przystosowane do przebywania ludzi, a więc można taki obszar zagospodarować jako pokój, sypialnię, pomieszczenie sanitarne, schowek na żywność czy garderobę. Z kolei poddasze nieużytkowe może być przeznaczone na strych bądź pomieszczenie wentylacyjne.

Dla wielu osób nie mających dużego pojęcia na temat zasad konstrukcji domów mogłoby się wydawać, że określenie przeznaczenia poddasza nie jest kluczowe. Niestety okazuje się, że dla architekta taka informacja jest bardzo ważna, między innymi przez konieczność uwzględnienia dodatkowego obciążenia w postaci ścian działowych i wyposażenia pomieszczeń. Oczywiście dochodzi do tego aspekt ocieplenia, wentylacji, wysokości poddasza, dostępu do światła dziennego oraz jego izolacja od palnej konstrukcji dachu.

* Uwaga! Kwalifikacja poddasza ma dodatkowy wpływ na wysokość opłacanych podatków.

Doskonale rozumiem, że niektórym trudno jest podjąć decyzję związaną z przeznaczeniem poddasza, dlatego poniżej zamieściłam, mam nadzieję przydatną, listę wad i zalet poddasza użytkowego.

Zalety poddasza użytkowego

  • Przestrzeń pod skosami na ogół nie jest wliczana w metraż domu;
  • Pomieszczenia na poddaszu mają większy przewiew;
  • Pomieszczenia na poddaszu są stosunkowo wysokie przez wzgląd na konstrukcję dachu;
  • Dom z poddaszem użytkowym zajmuje mniejszą powierzchnię (wygodne rozwiązanie dla małych działek);
  • Bardzo często cena budowy domu z poddaszem użytkowym jest niższa niż cena budowy domu parterowego o tej samej powierzchni netto;
  • Bardziej zwarta bryła budynku przekłada się na tańsze koszty ogrzewania.

Wady poddasza użytkowego

  • Trudniejsza aranżacja wnętrza;
  • Niejednokrotna utrata części przestrzeni;
  • Dodatkowy koszt to montaż okien dachowych;
  • Konieczność zamieszczenia termoizolacyjnych rolet.

Przy projektach domów z poddaszem użytkowym można rozróżnić kilka różnych kształtów dachu, które w ostateczności będą determinowały wygląd poddasza i jego możliwości adaptacyjne. Najlepiej będzie widać to na konkretnych projektach, dlatego poniżej zamieściłam projekty domów z poddaszem użytkowym

Dach płaski na przykładzie Ron WRY1060

Ron WRY1060 _1

Ron WRY1060 _2

Dość typowa bryła domu pozwoli na wpasowanie go niemal do każdego rodzaju otoczenia. Płaski dach nadaje nowoczesnego wyglądu, co z pozoru może dawać poczucie braku poddasza. W przypadku wykorzystania technologii płaskiego dachu warto zdecydować się na dom parterowy z poddaszem użytkowym. Do zalet takiego dachu można zaliczyć jego praktyczne wykorzystanie i odporność na silne wichury, jednak wymagać będzie na przykład regularnego odśnieżania zimą.

Dach mansardowy na przykładzie Szambelan BBA1498

Dach mansardowy najczęściej można spotkać w odsłonie dwuspadowej. Jego największą zaletą jest estetyka, jednak idealnie nadaje się do zagospodarowania poddasza, przez wzgląd dolne płaszczyzny pełniące funkcję sięgających do podłogi ścian. Taka technologia umożliwia montaż tradycyjnych okien fasadowych, a niewielki kąt nachylenia zwiększa powierzchnię użytkową. Prezentowany projekt wygląda niczym z bajki i z pewnością marzy się niejednej z Was.

Dach jednospadowy na przykładzie Tomasz G1 WRC1186

Zastosowanie dachu jednospadowego (nazywanego inaczej pulpitowym) znacznie obniża koszty budowy. Niestety kąt nachylenia jest dość spory, co może ograniczyć powierzchnię użytkową poddasza. Im większe nachylenie konstrukcji, tym trudniejszy do realizacji projekt.

Dach dwuspadowy, czterospadowy, wielospadowy na przykładzie APS 289 LUA1386

Najpopularniejsze rozwiązanie to dachy dwu- i czterospadowe. Dach dwuspadowy jest bezpieczny, prosty w konstrukcji i ekonomiczny. Ten rodzaj dachu odznacza się brakiem załamań i możliwością zaaranżowania bardzo funkcjonalnego poddasza.

Dach naczółkowy na przykładzie Czersk DM-6041 KRF1823

Dach naczółkowy to odmiana dachu dwuspadowego z dodatkowymi trójkątnymi połaciami, umiejscowionymi ukośnie w górnej części ścian szczytowych. W praktyce ten rodzaj różni się od dachu dwuspadowego jedynie walorami estetycznymi. Moją uwagę przykuł przede wszystkim projekt Bartosz, kojarzy mi się z wymarzonym domem mojej mamy lub babci.

Dach kopertowy na przykładzie Dom przy Sielskiej 3 KRK1188

Dach kopertowy to po prostu dach czterospadowy – bezpieczny i wyjątkowo odporny na warunki zewnętrzne. Do tego trzeba przyznać, że naprawdę efektowny.

Dach namiotowy na przykładzie Klara WRD2722

Dach namiotowy jest bardzo zbliżony do kopertowego, jednak brak w nim kalenicy.

Jak widać, w zależności od konkretnego projektu domu, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju dachu, podoba powierzchnia poddasza może być zupełnie inaczej możliwa do wykorzystania. Koniecznie pamiętajcie o wszystkich wadach i zaletach poszczególnych kształtów przy projektowaniu swojego wymarzonego domu.