DOM I WNĘTRZA, PARENTING

WYPRAWKA: MATERAC DO ŁÓŻECZKA – JAKI WYBRAĆ, NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

Dosłownie za kilkanaście dni Filipek skończy pierwszy rok. W tym czasie wiele się nauczyłam i czuję, że jestem gotowa przekazać Wam wiele cennych wskazówek. Chciałabym rozpocząć od tematu, który uważam za jeden z najistotniejszych, czyli wybór materaca do łóżeczka.

Jak to mówią, człowiek uczy się na błędach. Dzięki temu, że ja jeden drobny przy wyborze swojego pierwszego materaca popełniłam, dziś jestem rozsądna i mogę się podzielić z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Obecnie Filipek korzysta z drugiego materaca, a pierwszy leży głęboko schowany w schowku, czekając na podjęcie decyzji, co dalej z nim zrobić. Z jednej strony kosztował mnie nieco poniżej 200 zł i szkoda byłoby chociaż części tych pieniędzy nie odzyskać, z drugiej jednak nie wiem czy chciałabym aby jakieś niemowlę korzystało z tego materacyka. Oczywiście nasz egzemplarz jest zadbany, nie posiada załamań i generalnie nadaje się do użytku, jednak jak dowiecie się z tego artykułu, naprawdę na tym nie warto oszczędzać.

Tak jak pisałam Wam w artykule poświęconemu wyboru łóżeczka, większość producentów oferuje łóżeczka bez materaca, co moim zdaniem jest bardzo dobrym posunięciem. Lepiej sprzedać sam stelaż, niż zestaw, który ostatecznie będzie się średnio sprawdzał. Brak materaców w większości łóżeczek powinno wzbudzić Waszą czujność. Przecież gdyby odpowiedni materac można było spotkać na każdym kroku, pewnie każdy producent wolałby oferować gotowy zestaw. No właśnie… Rynek materacy dziecięcych jest szeroki, a dysproporcja w jakości wykonania, bezpieczeństwa i komfortu – ogromna.

WYPRAWKA: ŁÓŻECZKO DZIECIĘCE – JAKIE WYBRAĆ, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

RODZAJE MATERACY 

Najbardziej popularne modele materacy to materace:

  • piankowe,
  • lateksowe,
  • sprężynowe
  • z włókien naturalnych takich (kokos, gryka, końskie włosie).

Materac wykonany z najwyższej jakości surowców oraz w najnowszej technologii to wybór, który zadowoli zarówno rodziców, jak i ich pociechę. Dobrze dobrany materacyk zadba o prawidłową regulację temperatury ciała dziecka oraz komfort dla kształtującego się kręgosłupa. Dziecko będąc w łonie mamy układa się w sposób asymetryczny i jeżeli po porodzie będzie ono spędzało czas na zapadniętym, zużytym materacu to może mieć problem z prawidłowym rozwojem postawy ciała. Dlatego właśnie wybór dobrej jakości materaca jest naprawdę ważny.

MATERAC DO ŁÓŻECZKA - JAKI WYBRAĆ poradnik rodzaje

MATERAC PIANKOWY – CHARAKTERYSTYKA, WADY I ZALETY

Materace piankowe różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem pianek. Pierwsza pianka to pianka poliuretanowa N, dobra jakościowo, o różnej twardości. Kolejnym typem jest pianka viscoelastyczna, tak zwana pianka z pamięcią, która pod wpływem temperatury ciała, ma za zadanie stworzyć idealne dopasowanie, dzięki czemu zyskujemy podparcie dla kręgosłupa. Często można spotkać także piankę wysokoelastyczną R, gwarantującą idealne anatomiczne podparcie dla ciała dziecka, porównywalne z lateksem. Dodatkowo, pianka ta wykazuje właściwości antybakteryjne. W swojej strukturze pianka przypomina gąbkę morską, co zapewnia stały przepływ powietrza.

Niestety wadą materacy piankowych jest fakt, że na rynku występuje wiele modeli z bardzo niską jakością pianki i jeżeli taki rodzaj nas interesuje, musimy wybierać sprawdzonych producentów. Do zalet należy zaliczyć względnie atrakcyjną cenę oraz szeroki wybór stopnia twardości i wysokości materaca.

MATERAC Z WKŁADEM Z KOKOSA – CHARAKTERYSTYKA, WADY I ZALETY

Ten rodzaj materaca to materac piankowy, lateksowy lub sprężynowy, który posiada dodatkową, kokosową matę wierzchnią. Kokos to naturalny surowiec, który przepuszcza powietrze, dzięki czemu będzie pochłaniał pot i wilgoć. Materace te są często ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Nie wywołują także alergii, jednak nie są aż tak odporne na odkształcenia. Dla części dzieci takie materace są zbyt też zbyt twarde.

MATERAC Z ŁUSKI GRYCZANEJ – CHARAKTERYSTYKA, WADY I ZALETY

Kolejna propozycja wykorzystująca naturalny surowiec. Przede wszystkim ,jeśli zdecydujecie się na właśnie taki materac, pamiętajcie aby posiadał on certyfikat pochodzenia ekologicznego! Niestety w innym przypadku może okazać się, że uprawa była wspomagana chemią. Dodatkowo wkład z łuski gryczanej może zawierać pleśń i alergeny, a nawet (o, zgrozo!) robaki.

MATERAC LATEKSOWY – CHARAKTERYSTYKA, WADY I ZLETY

Nie od dziś wiadomo, że materac lateksowy to materac elastyczny, trwały i odporny na zniszczenia. Oczywiście, choć polecane i zdrowe dla kręgosłupa dziecka, często bywają wykonane z wątpliwej jakości materiału. Z tego co wyczytałam, najbardziej poleca się odmianę Climalatex, czyli surowiec wulkanizowany w temperaturze minus 35 ̊C. Ten konkretny rodzaj lateksu posiada kanaliki umożliwiające cyrkulację powietrza i jeszcze lepsze dopasowanie do ciała dziecka. Oczywiście jest to też najdroższy rodzaj materaca lateksowego, jednak jeśli już brać lateksowy, to właśnie Climalatex.

MATERAC BONNELLOWY (SPĘŻYNOWY) – CHARAKTERYSTYKA, WADY I ZALETY

Sprężyny bonnellowe pozwalają na uzyskanie podparcia powierzchniowego ciała. Z ortopedycznego punktu widzenia, polecane są wyłącznie modele z bardzo gęstą ilością sprężyn, jednak naprawdę rzadko eksperci zalecają takie materace dla niemowląt. Zachęcam do zapoznania się z kilkoma fajnymi artykułami na ten temat w sieci. Zaletą takich materacy jest oczywiście ich cena.

MATERACE WARSTWOWE – CHARAKTERYSTYKA, WADY I ZALETY

Materace warstwowe to materace, które dzięki swojej technologii zyskują zalety pochodzące z kilku różnych tworzyw. Zazwyczaj są to materace dwustronne, dając możliwość zmiany używanej strony. Do jednej z większych zalet zaliczyłabym możliwość zmiany strony materaca wraz ze wzrostem wagi dziecka, przez co materac dobrej jakości wystarczy nam naprawdę na bardzo długo. Materace tej kategorii oddychają i idealnie dopasowują się do ciała dziecka. Niestety często za tak duży komfort i jakość musimy zapłacić trochę więcej.

CZY WYSOKOŚĆ MATERACA MA ZNACZENIE?

Oczywiście, że wysokość materaca ma znaczenie. Powiedziałabym, że jest to czasem nawet ważniejsze niż wybór samego wkładu. Dlaczego? Noworodek przesypia niemal całą dobę, a roczne dziecko spędza w łóżeczku nawet do 10 godzin, więc zdecydowanie należy wziąć pod uwagę fakt, jak nasz materac będzie przyjmował obciążenie. Wszystkie materace poniżej grubości na poziomie 10 cm, są zdecydowanie zbyt cienkie, przez co będą się odkształcać i szybko staną się dla malucha niekomfortowe. Według zaleceń idealna grubość to 12-14 cm.

MATERAC DO ŁÓŻECZKA - JAKI WYBRAĆ poradnik wysokość

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ? CZYLI CHWILKA NA POKROWIEC

Pokrowiec to też ważna sprawa, choć tak bardzo bagatelizowana przez rodziców. Przede wszystkim pokrowiec pełni funkcję zabezpieczającą sam materac przed zabrudzeniami, ale nie tylko! Poza dodatkowymi walorami estetycznymi, zastosowanie odpowiednich włókien pozwala uzyskać powłokę antyalergiczną, antyelektrostatyczną, a nawet bakteriobójczą. Odpowiedni materiał będzie też zapobiegał poceniu się i zapewni prawidłową oddychalność skóry.

MATERAC DO ŁÓŻECZKA - JAKI WYBRAĆ poradnik pokrowiec

MATERAC DO ŁÓŻECZKA - JAKI WYBRAĆ poradnik pokrowiec 2

MATERAC NOWY CZY UŻYWANY?

Mam nadzieję, że to co napisałam powyżej skutecznie zniechęciło Was do kupna używanego materaca, jeśli jednak nie, to przeczytajcie proszę dalej. Oczywiście na początku należy rozważyć dwie opcje – używany materac po pierwszym dziecku oraz używany materac od kogoś obcego. O ile w pierwszym przypadku, solidnej higienie i mocno ograniczonym budżecie można mówić o ewentualnej możliwości zostawienia takiego materaca, o tyle w każdym innym przypadku uważam to za naprawdę bardzo, bardzo kiepski pomysł.

Przede wszystkim weźmy pod uwagę samą higienę! Nie chodzi już tylko o pot dziecka, ale też o niewykształcony układ pokarmowy, przez który bardzo często dochodzi o refluksu żołądkowego, a co za tym idzie, na materacu może znajdować się naprawdę sporo nieprzyjemności. Stary materac to też siedlisko kurzu i roztoczy. Drugim, równie ważnym aspektem jest wysłużenie materaca – nie znamy do końca jego historii oraz procesu eksploatacji. Nie wiemy jak korzystano z materaca i czy nie ma na nim odkształceń. Nawet te drobne mogą wpływać na obniżoną jakość snu oraz nieprawidłowy rozwój kręgosłupa.

Jeśli sytuacja zmusza Was do zakupu częściowo używanej wyprawki, koniecznie kupcie używane łóżeczko, jednak materac powinniście mieć nowy.

MATERAC DO ŁÓŻECZKA - JAKI WYBRAĆ poradnik nowy czy używany

NASZ MATERAC: BABY’S ZONE REVO NEW COMFORT

Nasz wcześniejszy materac pochodził z allegro i cieszył się bardzo dużą popularnością oraz wysokimi opiniami. Niestety z miesiąca na miesiąc zauważałam, że nasz synek nie do końca chce spać w łóżeczku, często kręci się w nocy i bywa niespokojny. Oczywiście co miesiąc przerwałam materac, wietrzyłam go i starałam się dbać najlepiej jak to tylko możliwe. Początkowo, jak to młoda i niedoświadczona mama, przypisywałam ten stan rzeczy skokom rozwojowym, ząbkowaniem lub po prostu upodobaniami dziecka. Jakież było moje zdziwienie, kiedy w ramach współpracy otrzymałam nowy materac, który został nam wysłany do przetestowania! Pomijam już fakt samej różnicy pod względem wizualnym, jednak zachowanie dziecka mówiło samo za siebie.

Oficjalna strona materacy Baby’s Zone: https://www.babys-zone.com/

MATERAC DO ŁÓŻECZKA - JAKI WYBRAĆ babys zone revo new comfort

Do dziś oczywiście zdarza się Filipkowi przebudzić w nocy na piciu, albo po prostu ma ochotę się do mnie przytulić, jednak budzi się zdecydowanie rzadziej i widać, że sen jest spokojniejszy. Widzę też, że łatwiej jest mu bawić się na stojąco w łóżeczku, chociaż na to ma wpływ także upływający czas. Właśnie dlatego, biorąc pod uwagę wszystkie zmiany, po kilku miesiącach uznałam, że jestem gotowa napisać dla Was solidną recenzję tego konkretnego modelu.

MATERAC DO ŁÓŻECZKA - JAKI WYBRAĆ babys zone revo new comfort 2

Dlaczego akurat ten model?

Szczerze przyznam, że zależało mi na czymś, co będzie wspomagało naukę chodzenia. Okazało się, że ten model nie tylko wspomaga naukę, ale jest też dwustronny i rośnie wraz z dzieckiem. Zaletą dwustronnego materaca jest jego dłuższa żywotność, a tutaj dodatkowo mamy dwa różne stopnie twardości pianki (strona niebieska i biała) oraz dwa rodzaje tak zwanej skośnej ramy, czyli elementu usztywniającego i podnoszącego bezpieczeństwo malucha, który stoi przy szczebelkach. Strona biała przeznaczona jest dla młodszych dzieci, strona niebieska dla starszych. Według zaleceń producenta, strona biała wystarcza mniej więcej do pierwszego roku, maksymalnie do 18 miesiąca życia.  Oczywiście materac posiada też odpowiednią wysokość.

Materac posiada “5 stref specjalnie wyprofilowanych o zróżnicowanej twardości, zapewniających dziecku optymalne anatomiczne podparcie”, co w przełożeniu na nasze mówi tyle, że materac jest tak wyprofilowany, aby dostosowywać się do kształtu ciała dziecka i zapewnić odpowiednie anatomiczne podparcie dla rozwijającego się kręgosłupa. Dodatkowo kanały wentylacyjne (pionowe i poziome) wpływają na usprawnienie cyrkulacji powietrza. Konstrukcja opiera się na piance poliuretanowej N.

W praktyce otrzymujemy całkiem “kosmiczny” materac, wielokolorowy, z nacięciami i różnymi profilami. Pokrowiec jest niezwykle przyjemny w dotyku i świetnie wykonany. Pod względem jakości samego produktu oraz procesu zamawiania materaca nie mogę się do niczego przyczepić. Oczywiście te kilka miesięcy to możliwość przetestowania głównie strony białej, chociaż niebieską też testowaliśmy kiedy czyściłam materac. Osobiście uważam, że materac wart jest każdej złotówki i komfort snu Filipka jest, a przynajmniej powinien być, dla Was najlepszym wyznacznikiem.

Cena: 239 zł (materac + pokrowiec) / przy czym na hasło optymalistka otrzymujecie 10% zniżki.

TOP 10 ZABAWEK EDUKACYJNYCH DLA DZIECI 0+, KTÓRE MUSISZ MIEĆ!

WYPRAWKA: ŁÓŻECZKO DZIECIĘCE – JAKIE WYBRAĆ, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Wam przy wyborze własnych egzemplarzy! Jeśli nie poruszyłam ważnego dla Was wątku, zadawajcie pytania w komentarzach.