PARENTING

WYPRAWKA: PRZECHOWYWANIE UBRANEK I KOSMETYKÓW, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Wybór mebelków do przechowywania ubranek i kosmetyków dziecięcych nie powinien być tak trudny jak w przypadku doboru łóżeczka idealnego, chociaż wcale nie oznacza to, że nie ma się nad czym zastanawiać! Zdecydowanie warto jest zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów aby później nie żałować. A oto moje przemyślenia i porady dla wszystkich przyszłych rodziców.

NAJPIERW WYMIARY

Niestety, coraz więcej z nas tworzy dom w niedużych mieszkaniach. Powodów jest wiele, rozpoczynając na kwestiach finansowych, a kończąc na wygodzie i łatwości utrzymania. Część rodziców nie jest w stanie pozwolić sobie nawet na osobny pokój dla maleństwa, dlatego odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni to podstawa. Nie ma co się zagracać – więcej nie znaczy lepiej – trzeba być po prostu sprytnym, dlatego punkt pierwszy na Waszej liście to dokładne wymiary. Trzeba wiedzieć z czym można pracować 😉

SZAFA CZY KOMODA?

Duży pokoik – dużo możliwości, mały kącik – przede wszystkim funkcjonalność. Na początku bardzo chciałam mieć i szafę, i komodę. Moja mania na punkcie wieszania wszystkiego co możliwe trwa, jednak na szczęście wygrało racjonalne podejście do sprawy. Przede wszystkim: szafa zajmuje bardzo (BARDZO) dużo miejsca, zwykle jest dużo droższa niż komoda (nawet o 100%), a do tego trudno jest znaleźć taką, która byłaby dobrze zaprojektowana wewnątrz (piękna okładka, zawartość rozczarowuje). Z komodą też nie jest łatwo ale do tego dojdziemy. Moim zdaniem jeżeli nie macie osobnego pokoju dla swojego maleństwa, albo jest on naprawdę mały, nie ma w ogóle nad czym się zastanawiać – komoda wygrywa pod każdym względem. Jeżeli natomiast macie miejsce i fundusze, kupno zarówno jednego jak i drugiego pomoże Wam urządzić pokoik na długie lata.

MEBELKI DZIECIĘCE KONTRA WZORY UNIWERSALNE

Jak już jesteśmy przy długoterminowej aranżacji, chciałabym zwrócić Waszą uwagę na jeszcze jedną sprawę – uniwersalność wzorów, kolorów i kształtów. Długie tygodnie przeglądałam wszystkie dostępne w sieci mebelki dziecięce i większość jest naprawdę urocza, ale uwierzcie mi, takie mebelki nie posłużą na długo. Mnogość kolorów, rzeźbień oraz nadruków sprawia, że pokój zawsze będzie wyglądał jak dla niemowlaka, a tego nie chcielibyśmy ani my, ani tym bardziej nasze dziecko. Wychodzę z założenia, że lepiej jest postawić na klasyczną podstawę, którą łatwo udekorować dodatkami. Malunki lub obrazki na ścianach, zabawki, pościel, a nawet dywanik – to wszystko tworzy bajkowy klimat dla niemowlaka, a niewielkim kosztem można go później zmieniać wraz z potrzebami i preferencjami dziecka. Typowo dziecięce mebelki są bardzo drogie, nawet na allegro trzeba zapłacić około 2.000 zł za zestaw + transport. Co innego wydać taką kwotę raz na kilka lat, a co innego na chwilę.

WYSOKOŚĆ I GŁĘBOKOŚĆ KOMODY

Zdecydowanie najważniejsze kryterium komody to jej wymiary. Zakładam, że większość rodziców – tak jak i my – będzie chciała wykorzystać mebel jako powierzchnię do przewijania. Głębokość pozwala zapewnić dobre mocowanie dla przewijaka, a co za tym idzie, nasze maleństwo będzie w pełni bezpieczne. Głębsza komoda to również więcej przestrzeni na przechowywanie. Z kolei wysokość to parametr typowo dla rodziców, należy wybrać taki aby było nam wygodnie dbać o pielęgnację dziecka. Zbyt niska komoda sprawia, że obolała po porodzie kobieta musi wkładać zdecydowanie więcej wysiłku w podnoszenie i układanie malucha, a przecież chodzi o to, aby proces był możliwie jak najbardziej sprawny i przyjemny. W kompletach mebli dziecięcych komody sięgają zazwyczaj do 80-90 cm wysokości, ciężko znaleźć coś wyższego. Dla mnie osobiście 80 cm to już za mało, jednak wszystko zależy od Waszego wzrostu (drogie mamy, pamiętajcie o wysokich tatusiach!). Przed zakupem warto jest wybrać się do jakiegokolwiek salonu meblowego i sprawdzić na żywo jak duży skłon musicie wykonać aby położyć lub podnieść dziecko.

My zdecydowaliśmy się na komodę o wysokości 100 cm.

ILOŚĆ SZUFLAD

Niektórym z Was może wydać się to nieistotne – co za różnica czy komoda ma trzy lub cztery szuflady… A jednak moi drodzy, różnica jest! I to wcale nie taka mała. Zakładając, że komoda to Wasz jedyny mebel do przechowywania ubranek i kosmetyków, na pewno będziecie potrzebować więcej szuflad. Trudno sobie wyobrazić organizację w jednej sekcji zarówno kosmetyków jak i ubranek. Przy trzech szufladach niestety najprawdopodobniej tak by to właśnie wyglądało. Ja wybrałam komodę, która ma cztery osobne sekcje – pierwsza przeznaczona jest na kosmetyki i leki, dwie kolejne na ubranka, a ostatnia na pościele, ręczniki, pieluszki tetrowe i tego typu “sprawy dodatkowe”. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystko mam pod ręką – nie muszę specjalnie biegać wcześniej do salonu i szykować ręcznika czy pieluszek – stawiam na wygodę i funkcjonalność. A co najważniejsze, nie muszę ani na chwilę spuszczać maleństwa z oczu podczas pielęgnacji – czuję się spokojna bo wiem, że jest bezpieczny.

ORGANIZACJA MIEJSCA WEWNĄTRZ

Na organizację miejsca wewnątrz każda mama musi znaleźć własny patent. Ja już wstępny mam ale pokażę Wam go dopiero gdy w pełni skompletujemy wyprawkę. Wtedy będzie widać idealnie jak szybko i tanio można ułatwić sobie życie. Część mojej organizacji już i tak zdradziłam Wam przed chwilą – przede wszystkim dzielę sobie wszystko na sekcje tematyczne. Pamiętajcie o tym, że czasem to tata albo ktoś z najbliższej rodziny będzie Wam pomagał przy przewijaniu i kąpieli. Dla nich znalezienie tego, co niezbędne może w niektórych przypadkach stanowić spore wyzwanie! Umiejętna organizacja (przede wszystkim ubranek) pozwala też bardzo dobrze orientować się w naszych zapasach – widzimy czego mamy w nadmiarze, czego nam brakuje i kiedy jest dobry czas na pranie.


Mam nadzieję, że sprzedałam Wam chociaż kilka cennych wskazówek i łatwiej będzie Wam podjąć decyzję. Pamiętajcie, że grunt to Wasz i dziecka komfort oraz funkcjonalność!


Podobne artykuły:

➥ WYPRAWKA: ŁÓŻECZKO DZIECIĘCE – JAKIE WYBRAĆ, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

➥ WYPRAWKA: UBRANKA DLA NIEMOWLAKA – MOJA LISTA ZAKUPÓW

➥ WYPRAWKA KOSMETYCZNA: PIELĘGNACJA, KOSMETYKI, DETERGENTY

➥ TORBA DO SZPITALA DLA MAMY | CO SPAKOWAĆ NA PORODÓWKĘ